Konto oszczędnościowe jest jednym z najpopularniejszych produktów skierowanych do osób, które dysponują wolnymi środkami. Rachunek tego typu stanowi najczęściej alternatywę dla znanych lokat bankowych. Konto oszczędnościowe łączy w sobie dwa produkty oferowane przez banki, zwykłe rachunki oraz lokaty terminowe. Dzięki temu jest elastycznym sposobem na gromadzenie kapitału oraz pozwala zachować ciągły dostęp do wszystkich pieniędzy. Gdy oprocentowanie lokat bankowych jest rekordowo niskie, wiele osób decyduje się na właśnie tego typu inwestycje, które są całkowicie wolne od ryzyka i zapewniają stałą wartość uzyskiwania odsetek. Aktualnie na rynku jest wiele promocyjnych kont oszczędnościowych, które gwarantują wyższe oprocentowanie zgromadzonych środków niż część lokat bankowych.

Kto najlepiej wykorzysta konto oszczędnościowe?

Ta usługa zdecydowanie skierowana jest do konkretnej grupy konsumentów. Zadowoleni będą z niej przede wszystkim wszyscy, którzy nie mogą pozwolić sobie na inwestycje, które zamrożą ich środki. Konto oszczędnościowe daje możliwości jakie oferuje konto osobiste, czyli stały dostęp do gotówki. W przypadku gdy na Twojej drodze pojawią się problemy finansowe nie musisz obawiać się, że skorzystanie z oszczędności będzie wiązało się z utratą zgromadzonych odsetek lub koniecznością zerwania umowy.

Rachunek oszczędnościowy może także posłużyć do tego by zgromadzić większą kwotę kapitału. Z łatwością systematycznie wpłacisz na konto pieniądze, które przeznaczysz na ten cel. To zatem świetny sposób by dopiero rozpocząć odkładać oszczędności.

Dodatkowo to produkt z którego możesz skorzystać nawet bez konieczności wizyty w banku czy wypełniania formalności. Najczęściej wystarczy zalogować się na swoje konto osobiste z pomocą strony banku i wybrać dodatkową, bezpłatną usługę połączenia standardowego rachunku z kontem oszczędnościowym. To bardzo wygodny sposób, który pozwoli Ci bez żadnego problemu zarządzać Twoim budżetem i robić wewnętrzne przelewy między konkretnymi rachunkami.

Czy konto oszczędnościowe jest płatne?

Założenie konta oszczędnościowego jest darmowe, tak samo jak jego prowadzenie. Musisz jednak liczyć się z tym, że banki ograniczają w minimalnym stopniu dostęp do środków m.in. opłatami za wypłatę gotówki – np. jeżeli następuje to częściej niż raz w miesiącu. Bank może również pobrać prowizję za przelanie środków z konta oszczędnościowego na konto, które nie należy do Ciebie.

Są to jednak niewielkie opłaty, jednak aby ich całkowicie uniknąć i móc cieszyć się bezpłatną usługą, wystarczy dobrze zapoznać się z warunkami korzystania z konta. Informacje na temat wszystkich opłat zawsze dostępne są w formie tabeli, która powinna być ogólnodostępna dla wszystkich usługobiorców. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się także z pracownikami banku w celu wyjaśnienia niejasności.

Udostępnij poradę

Komentarze 1

  • David
    2015-06-22 12:34:00
    Ja wolę konto oszczędnościowe niż lokatę. Szczególnie teraz gdy oprocentowanie jest podobne.