Kredyt konsolidacyjny to wciąż oferta, która budzi wiele niejasności wśród konsumentów. Przede wszystkim dlatego, że oferta nie jest tak popularna jak pozostałe usługi finansowe. Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań, które opłacamy w jeden kredyt z mniejszą miesięczną ratą i dodatkowo umożliwia otrzymanie dodatkowych środków, które zostaną wykorzystane na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny i jego zalety

Wiele osób, nawet jeżeli posiadają liczne kredyty lub pożyczki nie decydują się na ich połączenie. Często dzieje się tak dlatego, że obawiają się iż bank odrzuci ich wniosek lub nie są pewni czy kredyt konsolidacyjny będzie faktycznie w stanie im pomóc. Warto dlatego zastanowić się nad tym dlaczego zobowiązania, które posiadamy są dla nas obciążeniem. Wielokrotnie dłużnicy mają kilka rat do spłacenia, są to opłaty, które posiadają różne terminy i nie są równej wartości. Trudno zatem zaplanować prawidłowo budżet i taka sytuacja może być uciążliwa. Ponadto najczęstszym problemem osób zadłużonych jest zbyt wysoka kwota jaką muszą miesięcznie wpłacać na rachunki instytucji w których zaciągnięto kredyt bądź pożyczkę. Kredyt konsolidacyjny nie tylko reguluje płatności w jedną równą ratę ale pozwala także zminimalizować jej miesięczny koszt.

Wady konsolidacji kredytów

Jak każdy inny produkt, także konsolidacja kredytów ma swoje mniej atrakcyjne strony. Zanim zdecydujemy się na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy musimy zapoznać się z nimi i zastanowić się czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne. Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim także oferta banku, która ma na celu przynieść instytucji zysk. Nie liczy się zatem z tym, że to pomoc, która nie będzie nas kosztować. Bank spłaci nasze wcześniejsze zadłużenia i to jemu będziemy spłacać należną gotówkę oraz koszta takiej transakcji. Choć pozornie za zobowiązanie będziemy płacić mniej, gdyż miesięczne opłaty będą niższe, okres kredytowania wydłuży się co jest równoznaczne z opłaceniem większej ilości pieniędzy. Dłuższy okres spłaty kredytu to także jeden z minusów tego zadłużenia. Musimy się bowiem liczyć z tym, że uregulujemy całkowity koszt kredytu znacznie później, tym samym, uzyskamy swobodę finansową w odleglejszym terminie.

Czy warto decydować się na kredyt konsolidacyjny?

Podjęcie decyzji zależy od tego w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy. Jeżeli część naszych zobowiązań jest bliska swojej spłaty i kilka miesięcy oszczędniejszego gospodarowania budżetem nie będzie dla nas większym problemem, warto poczekać i nie podpisywać umowy konsolidacyjnej. W takiej sytuacji możemy zastanowić się nad możliwością skorzystania z zamrożenia spłaty jednego zobowiązania lub innych możliwości na jakie wyrazi zgodę kredytodawca lub pożyczkodawca. Gdy nasze długi są zbyt dużym obciążeniem, a ich spłata rozłożona jest także w odległych terminach możemy zdecydować się na konsolidację, która pozwoli nam na lepszą organizację naszych wydatków. Pomimo nieco wyższych kosztów i dłuższego okresu spłaty, konsolidacja okaże się w takim wypadku dobrym rozwiązaniem, który pomoże sprostować nasze problemy finansowe.

Udostępnij poradę

Komentarze 1

  • Witek
    2015-09-04 09:42:44
    Zawsze bank, nigdy klient.