Nie chcesz już dłużej spłacać kilku pożyczek i szukasz rozwiązania na swoje problemy? Kredyt konsolidacyjny może być bardzo pomocny w takich przypadku. Musisz jednak wiedzieć na co się decydujesz. Jak każdy produkt finansowy, również ten ma przynieść instytucji zysk. Możesz jednak wykorzystać możliwości jakie daje konsolidacja. Wystarczy, że będziesz wiedzieć czego się spodziewać i jak zminimalizować koszta. Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zaciągane wyłącznie w bankach, które umożliwia spłatę innych zadłużeń i obniżenie wysokości raty za kredyt. To produkt, który najczęściej sugerowany jest osobom, które nie są w stanie uregulować w tradycyjny sposób swoich zobowiązań.

Kto skorzysta na konsolidacji kredytu?

Nie w każdej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli Twoje problemy ze spłatą są wyłącznie chwilowe nie decyduj się na podpisanie nowej umowy. Możesz rozwiązać to w inny sposób bez konieczności opłacania kolejnych odsetek na rachunek banku. Wystarczy skorzystać z wakacji kredytowych, możliwości rozłożenia rat na dłuży okres. Przede wszystkim zgłoś swoje problemy i spróbuj wyjaśnić je z osobą, która może Ci w tym względzie pomóc. Możliwości jest wiele, a być może po niedługim czasie okaże się, że bez trudu powrócisz do wcześniejszych terminów spłat. W ten sposób nie tylko zachowasz swoją dobrą historię kredytową ale potwierdzisz także, że jesteś godnym zaufania kredyto- lub pożyczkobiorcą.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy Twoich zobowiązań jest zbyt dużo, a Twoje możliwości finansowe po prostu nie są proporcjonalne do miesięcznych opłat. Gdy ten problem będzie trwać dłużej, być może kredyt konsolidacyjny rzeczywiście będzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że w ten sposób wydłużysz całkowity okres spłaty wszystkich swoich zobowiązań. Dłużej zajmie Ci odzyskiwanie pełnej wolności finansowej, jednak uregulowanie długów stanie się znacznie łatwiejsze - a co najważniejsze, możliwe.

Plusy i minusy kredytu konsolidacyjnego

Plusy

 • Niższe miesięczne raty
 • Możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy na dowolny cel
 • Niskie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego
 • Wydłużenie okresu kredytowania

Minusy

 • Spłacając kredyt hipoteczny opłacimy więcej odsetek ze względu na wydłużony okres kredytowania
 • Rozbudowane formalności konieczne do uzyskania kredytu konsolidacyjnego
 • Wieloletnie zobowiązanie finansowe

Podejmij świadomą decyzję

Zanim zdecydujesz się na konsolidację swoich zadłużeń zastanów się czy to dla Ciebie opłacalne. Musisz mieć pod uwagą to, że Twoje problemy finansowe nie znikną tuż po podpisaniu umowy o kredyt. Aby zapewnić sobie komfort zmień nawyki i postaraj się zrezygnować ze zbędnych wydatków tak aby nie przekraczać domowego budżetu. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz swoje miesięczne dochody i wydatki z pewnością znacznie łatwiej będzie Ci spłacić bez trudu zadłużenie. Najważniejsze to podejmować decyzje zgodne z tym co będzie rzeczywiście najkorzystniejsze w Twojej sytuacji.

Udostępnij poradę

Komentarze 1

 • Marcin
  2015-06-26 09:18:55
  Każdy kredyt daje wieloletnie zobowiązania finansowe, może i raty są całkiem dobrze oprocentowanie ale nie jest to tak kolorowo przedstawione