Od stycznia 2014 roku możliwe jest ubieganie się o dopłatę w celu zakupienia pierwszego mieszkania lub domu. Dofinansowanie dotyczy pomocy w zgromadzeniu koniecznego wkładu własnego. Rząd wprowadzając taki program starał się zapewnić młodym osobom, które pragną się usamodzielnić, więcej możliwości. Osoby samotne i małżeństwa bez dzieci mogą liczyć na dofinansowanie o wartości 10,00% lokalu. Jest to atrakcyjne zwłaszcza w obecnym momencie, gdy z roku na rok zwiększa się konieczny do przedstawienia wkład własny. Aktualnie osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny zmuszona jest do wpłacenia aż 10,00% wartości nieruchomości, a w przyszłym roku będzie to już 15,00%. Biorąc pod uwagę, że jeszcze do niedawna kredytobiorcy mogli wnioskować o zadłużenia, które w pełni finansowały kupno hipoteki.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystać mogą osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia (nie dotyczy to rodzin wielodzietnych). W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego ze współmałżonków. Dofinansowanie dotyczy mieszkań, których metraż mieści się w określonych ramach wytyczonych przez warunki MdM. Rodziny które nie posiadają przynajmniej 3 dzieci mogą starać się o mieszkanie do 75m2 lub domu jednorodzinnego nie przekraczającego 100m2. Związki wychowujące 3 lub więcej dzieci mogą liczyć na powiększony metraż, 85m2 w przypadku mieszkań i 110m2 powierzchni domu.

Jednym z najważniejszych warunków jest zakup pierwszej nieruchomości. Kredyt musi być równowartości przynajmniej połowy ceny mieszkania. Cena nieruchomości za metr kwadratowy nie może przewyższać wskaźnika ustalonego dla konkretnych rejonów Polski.

Jak złożyć wniosek?

Aby dołączyć do programu Mieszkanie dla Młodych musisz:

 • złożyć oświadczenie, że nie jesteś właścicielem żadnego mieszkania lub domu jednorodzinnego i że ta sytuacja nie ulegnie zmianie w momencie nabycia nieruchomości, która zostanie dofinansowana
 • pisemne oświadczenie zapewniające o tym, że mieszkanie lub dom będzie wykorzystywane w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb mieszkaniowych

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów do banku dalsze procedury będą odbywać się we współpracy banku oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który odpowiedzialny jest z wydawanie decyzji o MdM.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Nadal obowiązuje warunek dotyczący tego by mieszkanie objęte dopłatą było pochodzenia pierwotnego. Oznacza to, że zainteresowany może zdecydować się wyłącznie na kupno mieszkania lub domu poprzez dewelopera. Dzięki temu od początku 2014 roku cały rynek deweloperski może pochwalić się nieustającymi rekordami sprzedaży i ogromnym zainteresowaniem nowych lokali mieszkalnych. Poza programem Mieszkanie dla Młodych sprzyjającym warunkiem do zaciągania kredytów na nowe lokum są wyjątkowo niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że nieuchronnie zbliża się moment w których stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostaną podniesione przez Radę Polityki Pieniężnej.

Jeszcze w tym roku zostaną zmienione zasady obowiązujące w przypadku kredytobiorców starających się o rządową dopłatę. Przewidziana jest zmiana dotycząca nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Klienci ubiegający się o kredyt mieszkaniowy wraz z dopłatą będą mieli większy wybór wśród nowych jak i zamieszkałych do tej pory lokali. Warunki MdM w przypadku mieszkań lub domów z rynku wtórnego będą zmienione pod względem ceny za metr kwadratowy nieruchomości. To jednak nadal doskonała okazja by zakupić mieszkanie po niższej cenie, szczególnie w większych miastach. Ponadto to zmiana, która pozwoli na zdobycie własnych czterech kątów w rejonach gdzie mało jest inwestycji deweloperskich.

Nowe warunki programu Mieszkanie dla Młodych będą miały swoje konsekwencje na całym rynku nieruchomości. Już teraz wiadomo, że z pewnością stracą firmy deweloperskie i zmniejszy się popyt na nowe lokale mieszkalne. Dodatkowo ceny mieszkań mogą podrożeć z powodu zbliżającego się podwyższenia stóp procentowych. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego ceny nie powinny odbiegać od tych jakie aktualnie są oferowane.

Najlepszy moment by ubiegać się o kredyt na mieszkanie

Niskie stopy procentowe NBP pomogą Ci uzyskać korzystniejszą zdolność kredytową. W przypadku dużego kredytu hipotecznego może się okazać, że pomoże Ci to bez problemu otrzymać potrzebną Ci zgodę kredytową. Eksperci finansowi zapowiadają, że już w przyszłym roku Rada Polityki Pieniężnej będzie mogła przywrócić wyższe stopy procentowe. Dla wszystkich kredytobiorców będzie to niekorzystna zmiana, która będzie wiązała się z wyższymi odsetkami. Trudniej będzie także uzyskać zgodę banku na pożyczkę. Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy złożyć dokumenty w banku, czy może jeszcze odłożyć tą decyzję w czasie, weź pod uwagę najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na proces ubiegania się o zadłużenie a także warunki umowy. Zachęcamy do poznania aktualnych ofert kredytów mieszkaniowych, które można porównać w rankingu na naszym portalu. Zdobyte informacje przyczynią się z pewnością do tego, że Twoje decyzje będą podejmowane bardziej świadomie.  

Udostępnij poradę

Komentarze 3

 • Mirosław
  2015-09-07 08:16:23
  To było potrzebne, bez tego to mdm nie miało żadnego sensu
 • Wiks
  2015-09-02 09:17:04
  Nareszcie mdm faktycznie dla młodych! ;)
 • Młodzi
  2015-08-27 10:57:14
  Wniosek złożony, teraz pozostaje czekać na decyzję, wkład własny mamy więc powinno się udać, ale nigdy nie wiadomo, pozostaje być dobrej myśli :)