Dziś każdy może kupić swoje wymarzone mieszkanie. Nie musimy tak jak kiedyś, ubiegać się o jego przyznanie przez wiele lat w urzędach i jedyne co często nas powstrzymuje, to brak odpowiedniej ilości środków finansowych. Zakup domu lub mieszkania to bardzo duży wydatek i jego pokrycie jest wielokrotnie niemożliwe bez pomocy. Najpopularniejszym produktem w takiej sytuacji jest kredyt mieszkaniowy, który wymaga wielu dokumentów i dużego zaangażowania kredytobiorcy.

Bank, który udziela takiego kredytu musi przed wydaniem decyzji kredytowej zabezpieczyć się i dokładnie przeanalizować czy klient będzie wiarygodnym kredytobiorcą zdolnym do spłaty zadłużenia. To oczywiście nie do uniknięcia ponieważ kwoty kredytu mieszkaniowego są bardzo wysokie a sam okres spłaty jest najczęściej bardzo długi, co ma pozwolić na zmniejszenie miesięcznych rat. Musimy jednak pamiętać, że instytucja będzie dbała o swój interes i to naszym obowiązkiem jest przekonanie, że warto w nas zainwestować pieniądze.Podstawowym czynnikiem, który będzie decydować o przyznaniu nam kredytu jest zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa - jak zwiększyć szansę na kredyt mieszkaniowy?

Zdolność kredytowa pozwala nam ustalić możliwie największą kwotę jaką otrzymamy w ramach kredytu, dodatkowo jest elementem, który wskazuje na naszą wypłacalność, która jest kluczowa w momencie wydawania decyzji kredytowej. Jeżeli więc zależy nam na korzystniejszym wizerunku i chcemy mieć wpływ na to aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, możemy odpowiednio o to zadbać. Wiele osób myśli, że zdolność kredytowa to wynik tylko i wyłącznie tego jak prezentują się regularne dochody kredytobiorcy, jest to oczywiście istotne, jednak zawsze mamy szansę na to by w inny sposób pozytywnie wypaść w oczach pracowników banku.

 • Inne zobowiązania finansowe - w przypadku gdy wciąż spłacamy kredyt lub pożyczkę, być może warto poczekać do momentu spłaty tego zadłużenia tak aby wydatek z tym związany nie obniżał naszej zdolności kredytowej.
 • Wydłużenie okresu przewidywanej spłaty - takie posunięcie sprawia, że nasze miesięczne raty będą dużo niższe, co oczywiście znacznie podwyższa naszą zdolność kredytową. To proste rozwiązanie, które wiąże się jednak z tym, że zapłacimy więcej odsetek o czym musimy pamiętać zanim się na to zdecydujemy.
 • Zlikwiduj kartę kredytową oraz limit na koncie - choć to często wygodny dostęp do dodatkowej gotówki, gdy staramy się o kredyt mieszkaniowy, warto zrezygnować z takiej formy wsparcia finansowego. Nawet gdy nie korzystamy z tych pożyczek bankowych obciążają one nasz rachunek, co zostanie odnotowane przy ustalaniu naszej zdolności kredytowej.
 • Historia kredytowa - jeżeli do tej pory nie posiadamy żadnej historii kredytowej, być może warto zastanowić się nad drobnym zakupem ratalnym, tak aby móc udowodnić, że jego spłata przebiegała terminowo, bez żadnych problemów.

O czym pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy

Zanim udamy się do banku możemy przygotować się na spotkanie z jego pracownikami, co korzystnie wpłynie na nasze przyszłe decyzje. O kredyt mieszkaniowy najczęściej ubiegamy się w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Dobrze jest jednak przynajmniej zapoznać się z ofertami pozostałych banków tak, by móc podpisać umowę, która zaoferuje nam najmniejsze całkowite koszty kredytu. To ważne abyśmy zdecydowali się na jak najniższe odsetki, które pomogą nam choć trochę obniżyć wystarczająco wysokie opłaty za kredytowane środki. Należy jednak mieć na uwadze, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych nie jest wysokie i to jedne z najtańszych zobowiązań finansowych dostępnych na rynku. Mimo to warto zwrócić także uwagę na pozostałe opłaty, których niestety nie ominiemy i mogą się znacznie różnić w zależności od ofert banków. Mowa oczywiście o prowizji, kosztach notarialnych, wpisie w księdze wieczystej, ubezpieczeniu od zdarzeń losowych oraz ubezpieczeniu na życie, których cesje otrzyma bank. Są to niemałe wydatki o których należy pamiętać zanim podpiszemy umowę z instytucją.

Udostępnij poradę

Komentarze 3

 • Natalia
  2015-09-21 08:51:29
  Umowę najlepiej przeczytać z dwa razy, na głos i z kimś dodatkowo, żeby wyłapać wszystkie kruczki ;)
 • Radosła.W
  2015-09-15 09:29:40
  Założenie karty kredytowej, faktycznie zwiększa nasze możliwości i jest to dobrym rozwiązaniem
 • MagdaM
  2015-06-18 12:27:33
  A ja znowu w celu zwiększenia limitu kredytowego założyłam kartę kredytową. Nie korzystałam z niej ale moja zdolność dużo zyskała dzięki temu.