Czeka Cię budowa domu i zamierzasz zaciągnąć kredyt budowlany? Obawiasz się dokumentów, formalności i wielu godzin spędzonych w oddziale banku? Jeżeli odpowiednio wcześnie przygotujesz wszystkie niezbędne dokumenty, a także dowiesz się czego spodziewać się w momencie ubiegania się o kredyt na budowę, będzie to dla Ciebie znacznie łatwiejsze. Musisz także pamiętać o tym, że kredyt budowlany wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Aby jednak pomóc Ci podjąć ostateczną decyzję i oswoić się z wymaganiami banków, dowiedz się więcej o kredycie budowlanym.

Jak otrzymać kredyt budowlany?

Kredyt budowlany różni się od tradycyjnego kredytu hipotecznego. Aby otrzymać pozytywną decyzję banku należy złożyć wraz z wnioskiem odpowiednią dokumentację. Przede wszystkim bank będzie wymagać od kredytobiorcy

 • odpisu z księgi wieczystej
 • pozwolenia na rozpoczęcie budowy
 • kosztorysu prac budowlanych
 • dziennika budowy
 • projektu techniczny
 • wypisu z ewidencji gruntów
 • określenia terminu zakończenia budowy

Niezbędne jest oczywiście także posiadanie wymaganej sumy wkładu własnego. W przypadku gdy kredytobiorca dysponuje własną działką budowlaną może ona stanowić dla banku wkład własny.

Istotne jest także, że bank będzie również dokładnie sprawdzać czy nasza historia i zdolność kredytowa są wystarczające do tego by udostępnić nam zadłużenie.

W jaki sposób wypłacany jest kredyt budowlany?

Zasadnicza różnica między kredytem na zakup mieszkania lub domu, a jego budowę to sposób w jaki bank wypłaca kredytowane środki. W przypadku zaciągania kredytu na kupno nieruchomości pieniądze udostępniane są jednorazowo. Kredyt budowlany charakteryzuje się tym iż jest wypłacany w transzach. Każda z nich przeznaczona jest na kolejny etap prac budowlanych i jej wypłacenie wiąże się z koniecznością udokumentowania postępów. Na tej podstawie bank może monitorować czy przebieg prac zgodny jest z wcześniej wyznaczonym planem i inwestycja jest dla niego wciąż korzystna.

Karencja w spłacie

Karencja w spłacie umożliwia odroczenie rozpoczęcia spłaty zadłużenia. Dla kredytobiorców oznacza to, że pierwszą ratę za kredyt budowlany będą mogli uregulować już po terminie w którym otrzymają ostatnią transzę zadłużenia. Maksymalnym okresem po którym kredytobiorca musi rozpocząć spłatę są dwa lata. Oczywiście umożliwienie karencji i jej warunki zależą od tego w jakim banku zdecydujesz się na kredyt.

Udostępnij poradę

Komentarze 3

 • Robert M.
  2015-07-08 11:55:01
  Budowa domu jest pełna komplikacji. Pamiętam ile cierpliwości musiałem mieć alby załatwiać wszystkie niezbędne dokumenty. Niestety wygrywa biurokracja, wszędzie potrzeba zaświadczeń i innych druczków.
 • Mateusz
  2015-06-29 09:34:18
  Wcale nie jest tak kolorowo jak się wydaje, małe niezgodności i można mieć problemy z bankiem. Polecam dokładniej sprawdzić
 • Marszczywar
  2015-06-23 08:43:17
  Bardzo dobrze rozpisane, świetny artykuł! Faktycznie, jeśli przygotuje się te wszystkie dokumenty to jest łatwiej.