Z doświadczenia łatwo można stwierdzić, że kupując samochód nie często jesteśmy w stanie opłacić całą jego wartość od razu. Nie zmienia to faktu, że ludzie coraz chętniej kupują nowe lub używane pojazdy i na drogach jest coraz więcej kierowców, którzy zdecydowali się na poważny krok jakim jest kupno samochodu. Kredyt samochodowy to oferta dostępna w wielu bankach, część z nich specjalizuje się wyłącznie tego typu zobowiązaniami, współpracując z dealerami samochodów. Nie można także zapominać, że tradycyjne, dobrze znane wszystkim banki, również posiadają tego rodzaju oferty. Bez trudu będziemy zatem mogli skorzystać z oferty kredytu samochodowego już nawet w trakcie wyboru naszego nowego pojazdu.

Samochód z salonu

W przypadku samochodów nowych, które kupujemy prosto z salonu, zaciągnięcie kredytu na jego nabycie jest wyjątkowo ułatwione. Często salon ma podpisaną umowę z konkretną instytucją, która pomoże sfinansować nam zakup. Niezależnie od tego czy jesteśmy w stanie opłacić część kwoty samodzielnie, lub liczymy na całkowite pokrycie kosztów, kredyt samochodowy nie jest dużą trudnością. Oczywiście bank sprawdzi naszą historię kredytową, zweryfikuje informacje jakie udostępnia BIK, a także wyznaczy na podstawie naszych dochodów zdolność kredytową. Możemy jednak liczyć na uproszczone procedury i niedługi okres oczekiwania na decyzję kredytową.

Używany samochód i kredyt samochodowy

Banki decydują się również na udzielanie zadłużenia klientom, którzy pragną zakupić pojazd od poprzedniego właściciela, lub z komisu z używanymi samochodami. Polacy najczęściej właśnie w takich miejscach stają się właścicielami wymarzonych "czterech kółek". Spowodowane jest to oczywiście ogromną różnicą w cenie między autem nowym a używanym. Kredyt na używany samochód posiada nieco inne warunki niż w przypadku samochodu z salonu. Bank chcąc zabezpieczyć się przed możliwymi problemami ze spłatą zadłużenia, wyszczególnia warunki jakie musi spełnić między innymi kredytowany samochód. Najważniejszym warunkiem jest to, iż pojazd nie może mieć przekroczonych 10 lat od momentu produkcji. Jest to spowodowane tym, że w przypadku gdy kredytobiorca nie zawróci kredytowanych środków, bank przejmie samochód jako swoją własność. Będzie to jednak duża strata z powodu szybkiej utraty wartości tego typu produktu. Co zatem zrobić gdy samochód, który chcemy nabyć przekracza ten warunek a nie jesteśmy w stanie samodzielnie za niego zapłacić? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kredyt gotówkowy, który możemy wykorzystać na dowolny cel. Bez przeszkód pozwoli nam to na sfinansowanie kupna dowolnego pojazdu, bez żadnych dodatkowych warunków. Musimy się jednak liczyć z tym, że za taką usługę zapłacimy więcej w trakcie spłaty zadłużenia.

Ubezpieczenie kredytu

Kredyt samochodowy jest specyficzną usługą, która łączy w sobie kilka elementów znanych z pozostałych produktów finansowych. Przede wszystkim możemy to porównać z możliwością kupna ratalnego gdyż nie otrzymujemy bezpośrednio gotówki, a bank opłaca nasz zakup, co następnie regularnie spłacamy w ustalonych ratach - nie zawsze miesięcznych. Ponadto banki starannie zabezpieczają takie usługi, gdyż są one ryzykowne, szczególnie dla samej instytucji, która może ponieść duże straty finansowe. Dlatego też możemy porównać w pewien sposób kredyt samochodowy z kredytem min. mieszkaniowym, który również wymaga licznych zabezpieczeń. W jaki sposób banki starają się zmniejszyć ryzyko niespłacenia zobowiązania? Najczęstszą metodą jest konieczność ubezpieczenia kredytu, a także ubezpieczenia kredytobiorcy od nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które mogą wpłynąć na spłatę długu. Poza tym, instytucja do chwili spłacenia kredytu ma prawo do tego by w momencie gdy kredytobiorca przestanie regulować należne raty przejąć pojazd jako swoją własność.

Udostępnij poradę

Komentarze 3

 • Matek
  2015-06-30 09:54:35
  Ubezpieczenie kredytu nie jest czasem dodatkowym kosztem i to dosyć srogim? Podnosi to przecież koszta kredytu, Już lepiej wziąć kredyt gotówkowy.
 • Jarcoś
  2015-06-26 09:07:54
  Co za pierdoły, póki co nie opłaca się kupować salonówek, bo po samym wyjeździe już tracą na wartości. A i sam kredyt wcale nie jest taką dobrą opcją.
 • janusz
  2015-06-18 12:22:12
  Kredyty samochodowe mają niższe oprocentowanie ponieważ samochód wtedy nie jest nasz tylko banku do momentu spłaty.