Potrzebujesz pieniędzy ale nie wiesz co zrobić by otrzymać faktycznie tani kredyt? Obawiasz się, że pożyczki w parabankach i kredyty gotówkowe będą zbyt kosztowne i ich spłata będzie dla Ciebie za dużym wyzwaniem? Jeżeli jesteś w stanie zabezpieczyć swoje zadłużenie nieruchomością, większość banków udostępni Ci wyjątkowo atrakcyjny produkt jakim jest pożyczka hipoteczna. Choć często kojarzona jest ona z kredytem hipotecznym, ma wiele wspólnego z kredytem gotówkowym.

Co łączy pożyczkę hipoteczną z kredytem gotówkowym i kredytem hipotecznym

Pożyczka hipoteczna udzielana jest na długi okres kredytowania, a jej wartość zostaje ustalona po określeniu dokładnej wartości zabezpieczenia pożyczki. Pożyczka hipoteczna ze względu na zabezpieczenie i zmniejszone ryzyko banku, jest udzielana bez konieczności przechodzenia przez skomplikowaną procedurę. Zabezpieczenie jest także dodatkowym atutem w przypadku określania kosztów zadłużenia. Instytucja może udzielić zobowiązania na atrakcyjnych warunkach, gdyż w razie niewywiązania się ze spłaty, to hipoteka stanie się własnością banku. Jeżeli jednak posiadasz zdolność kredytową, a potrzebujesz pieniędzy, pożyczka hipoteczna pozwoli Ci zaciągnąć zobowiązanie z bardzo niskim oprocentowaniem. To zatem obustronne korzyści, które mają wpływ na to, że ten rodzaj pożyczki bankowej cieszy się dużą popularnością.

Kredyt gotówkowy przypomina pożyczkę hipoteczną ze względu na cel w jakim otrzymujemy pieniądze z banku - a raczej brak celu. Zawierając umowę kredytu gotówkowego lub tytułowej pożyczki zabezpieczonej hipoteką możemy z gotówką zrobić co tylko chcemy. Jest to doskonały wybór dla osób, które chcą przeznaczyć środki na wakacje, remont a także codzienne wydatki. Niezależnie od tego w jaki sposób wykorzystasz pożyczkę – będą to Twoje decyzje bez konieczności przedstawiania swoich planów w banku.

Pożyczka hipoteczna ma jednak zbliżone oprocentowanie do tego, które oferowane jest w przypadku kredytów hipotecznych. Pod tym względem różni się od kredytu gotówkowego, który jest droższy i przede wszystkim wiąże się z wyższymi opłatami typu marża i prowizja. Niższe koszta możliwe są dzięki zabezpieczeniu pożyczki hipoteką. Jest to kolejna cecha wspólna pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny posiada jednak konkretny cel – jest nim kupno mieszkania lub domu. Pod tym względem często mylone są ze sobą oba te zadłużenia. Wiele osób myśląc o kredycie hipotecznym zalicza do tych usług również pożyczki hipoteczne.

Zalety pożyczki hipotecznej

Plusy pożyczki hipotecznejMinusy pożyczki hipotecznej

Wysoka maksymalna kwota pożyczki – zależna tylko od wartości nieruchomości stanowiącej hipotekę.

Konieczność posiadania nieruchomości nieobciążonej hipoteką, która będzie zabezpieczeniem zadłużenia.

Niskie oprocentowanie

Koszt wyceny nieruchomości

Małe koszta dodatkowe

 

Szybka decyzja banku o udostępnieniu pożyczki

 

O czym musisz pamiętać starając się o pożyczkę hipoteczną

Pamiętaj, że o spłacie zadłużenia nie świadczy tylko jego oprocentowanie. Aby Twój kredyt lub pożyczka była faktycznie atrakcyjna sprawdź czy umożliwia Ci kilka z udogodnień. Przede wszystkim warto pomyśleć o tym, czy nie będziesz potrzebować wakacji od spłaty. Wiele banków umożliwia przynajmniej jeden miesiąc, kiedy jako usługobiorca możesz skorzystać z odłożenia spłaty. To doskonały sposób by znaleźć pieniądze na wakacje lub inne niespodziewane wydatki.

Istotne może okazać się także to czy instytucja przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania i czy nie wiąże tego z koniecznością dodatkowej opłaty.

Choć pozornie są to nieistotne kwestie, lepiej mieć świadomość tego, że w ciągu miesięcy a nawet lat, Twoja sytuacja może znacznie ulec zmianie. Dlatego zanim podpiszesz umowę kilkukrotnie ją przeczytaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze staraj się je wyjaśnić z pracownikami banku.

Udostępnij poradę

Komentarze 3

 • Sebastian
  2015-09-23 08:28:40
  Nie wszystko jest tak kolorowo jak sugerowane jest w artykule, kto brał kredyt hipoteczny ten wie.
 • Marianna
  2015-09-18 09:23:19
  Umowę trzeba naprawdę dobrze przeczytać, może nam to oszczędzić późniejszych nieprzyjemności
 • Romana
  2015-06-22 12:21:59
  Wraz z mężem spłacamy pożyczkę hipoteczną. Wyremontowaliśmy dom i przy okazji wybraliśmy się na wakacje. Opcja tania i warta polecenia jeżeli ktoś ma możliwość skorzystać. Z własnego doświadczenia polecam, bo niestety ale powolne remontowanie domu trwałoby wieki, a tak szybko wszystko załatwiliśmy.