O tym, że banki nieustannie zmieniają swoje oferty, dostosowując je do potrzeb klientów wiemy od dawna. Szczególną grupą usług są kredyty, zwłaszcza gotówkowe, które już od kilku lat są najbardziej pożądanymi produktami jakie udostępniają banki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna możliwość zdobycia gotówki na dowolny cel i mamy także szansę uzyskać środki, które będą nam udostępnione na dużo atrakcyjniejszych warunkach.

Założenia pożyczki pod aktywa

Kredyt lub pożyczka pod aktywa nie jest tradycyjnym produktem, który z łatwością odnajdziemy w każdym banku. Mimo to jest kilka instytucji (min. Deutsche Bank, Nordea Bank, Millennium Bank),które oferują takie usługi nie tylko klientom bankowości prywatnej. Musimy mieć jednak na uwadze to, że to wyjątkowo specyficzna usługa, która jest skierowana do wąskiej grupy konsumentów. Dzieje się tak dlatego, że głównym wymaganiem otrzymania pożyczki pod aktywa jest posiadanie kapitału, który może zagwarantować naszą wypłacalność. Głównym założeniem tej oferty jest możliwość zaciągnięcia zadłużenia co umożliwi dostęp do niezbędnych środków, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni wypłacać naszych środków z lokat terminowych lub rezygnować z innych form inwestycji naszego majątku.

Plusy pożyczki pod aktywa

To zdecydowanie bardzo dobry produkt dla osób, które chcą aktywne inwestować i są w stanie dużo zyskać dzięki takiej usłudze. Może to być spowodowane promocyjną ceną wartościowego produktu lub możliwością inwestycji, która wymaga szybkiego wkładu pieniędzy. Choć pożyczka pod aktywa jest zobowiązaniem, które możemy wykorzystać w dowolnym celu z pewnością jest szansa na to by uzyskane pieniądze przeznaczyć na cel, który pomoże nam na tym zyskać. Decydując się jednak na zadłużenie w celu inwestycji musimy być pewni tego, że profit jaki zyskamy będzie wyższy niż koszt usługi z jakiej skorzystamy. Wiąże się to zatem z ryzykiem i musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy taki krok przyniesie nam zysk czy stratę. Zaletą tej usługi jest niewątpliwie to, że jest ona tania, średnio nawet o połowę całkowitego kosztu w stosunku do kredytów gotówkowych. Bank zabezpiecza się przez ewentualną niewypłacalnością pożyczkobiorcy jego aktywami. Mogą to być zarówno lokaty bankowe, oszczędności na rachunku, ubezpieczenia na życie, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz papiery wartościowe. Oczywiście musimy zapoznać się z ofertą wybranego banku, gdyż każda instytucja może honorować innego rodzaju aktywa.

Udostępnij poradę

Komentarze 1

  • Karol Want
    2015-06-30 09:48:02
    Dobra alternatywa dla tradycyjnego kredytu gotówkowego, ale z tym dostosowaniem ofert pod klientów to jest mydlenie oczu. Bank nigdy nie będzie działał na swoją niekorzyść.