Termin pożyczka pod aktywa nic Ci nie mówi? To wciąż mało popularny produkt finansowy, który ma bardzo duży potencjał. Warto się z nim zapoznać i mieć świadomość, że takie rozwiązanie może być bardzo atrakcyjne jeżeli będziemy szukać dodatkowego źródła gotówki na dowolny cel. Pożyczka pod aktywa jest zbliżona do pożyczki hipotecznej. Oznacza to, że jest przyznawana przez bank na dowolny cel, a jej wysokość zależy przede wszystkim od wysokości naszych aktyw. Tak jak w przypadku hipoteki, która stanowi gwarancję, aktywa są zabezpieczeniem dla banku w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca nie ryzykuje tak jak w przypadku tradycyjnych kredytów lub pożyczek. Wiąże się to z tym, że zaciągając takie zadłużenie możesz liczyć na bardzo atrakcyjne oprocentowanie.

Aktywa czyli co?

Aktywami możemy ustanowić:

 • lokaty bankowe
 • akcje spółek zdobyte na giełdzie
 • jednostki funduszy inwestycyjnych
 • ubezpieczenie na życie
 • programy inwestycyjne
 • inne papiery wartościowe

Wszystko zależy od banku w jakim ubiegamy się o kredyt lombardowy. Część instytucji bardzo elastycznie podchodzi do terminu jakimi określa się aktywa. Jednak kilka banków na rynku honoruje wyłącznie wartość pieniędzy zdeponowanych na lokatach terminowych. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się czy nasz majątek ulokowany w papierach wartościowych, inwestycjach będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla banku.

Ile pieniędzy możesz otrzymać?

Wysokość pożyczki pod aktywa zależy od wysokości Twojego majątku, który stanie się zabezpieczeniem. Ograniczają Cię zatem wyłącznie oszczędności, które posiadasz. Bank udzielający zadłużenia najczęściej ogranicza maksymalną kwotę do 90% wartości dysponowanych aktywów. Tym sposobem bank zyskuje realną gwarancję tego, że nie poniesie finansowych strat nawet w przypadku gdy usługobiorca.

Co zrobić by dostać pożyczkę pod aktywa?

W przypadku kredytu lombardowego instytucja nie wymaga określenia zdolności kredytowej usługobiorcy. Zamiast tego bardzo szczegółowo określana jest wartość zabezpieczenia, które w przypadku niespłacania rat i należności zostanie przejęte przez instytucję. Ominięcie procedury związanej z historią kredytową i wypłacalnością usługobiorcy bardzo ułatwia wydanie decyzji kredytowej. Lokata, którą ustanowimy jako nasze zabezpieczenie w przypadku niewypłacalności musi zostać zablokowana na okres trwania umowy z bankiem. Wraz z podpisaniem umowy o blokadzie pieniędzy na lokacie musimy także wyznaczyć pełnomocnictwo dysponowania zdeponowanymi pieniędzmi (tylko w przypadku gdy lokata mieści się w innym banku niż ten w którym zaciągamy pożyczkę pod aktywa).

Okres spłaty przypomina terminy jakie obowiązują w przypadku popularnych kredytów gotówkowych, tzn. standardowy okres kredytowania to od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy.

Koszt kredytu lombardowego

Ze względu na zminimalizowane ryzyko banku, kredyt lombardowy, czyli tak zwana pożyczka pod aktywa ma bardzo niskie koszta całkowite. Najczęściej jednak wysokość oprocentowania nominalnego ustalana jest indywidualnie w zależności od wysokości zadłużenia. Najczęściej nie przekracza jednak wartości referencyjnej stopy procentowej kredytów w polskich bankach na rynku międzybankowym. Dodatkowymi kosztami są marża i prowizja jaką pobiera bank za udzielenie kredytu. RRSO takiego zadłużenia nie przekracza najczęściej 7% - 8%. To doskonały sposób na zdobycie bardzo taniej pożyczki na dowolny cel. Kredyt gotówkowy w porównaniu do pożyczki pod aktywa może być nawet dwukrotnie droższy.

Udostępnij poradę

Komentarze 1

 • Mateusz Pencylion
  2015-06-23 08:47:18
  Kredyt lombardowy wydaje się być świetną alternatywą dla kredytu gotówkowego.