Pożyczki pozabankowe to przede wszystkim niemal natychmiastowe środki na dowolny cel bez żadnych zaświadczeń czy dodatkowych formalności. Jednak ile osób tyle opinii i nie raz możemy usłyszeć o tym, że parabanki zarabiają na ludziach, którzy pozostali bez wyjścia i potrzebują gotówki i decydują się na takie zobowiązanie nawet jeżeli ich na to nie stać. Śledząc opinie i wpisy poświęcone pożyczkom gotówkowym znajdziemy porównywalną ilość zażaleń oraz skarg na firmy, które ich udzielają, co pozytywnych komentarzy o szybkiej i uczciwej transakcji. Skąd biorą się tak skrajne reakcje na ten sam produkt finansowy? W artykule postaramy się zastanowić nad tym w jaki sposób korzystać z pożyczek pozabankowych by móc znaleźć się w grupie osób, które polecają ten rodzaj zobowiązania finansowego.

Kto czyta nie błądzi - umowa z parabankiem

Pożyczki podlegają pod kodeks cywilny i w przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów nie muszą być określane poprzez pisemną umowę (w przypadku sumy niższej niż 500 złotych). Mimo to wszystkie firmy, które udzielają pożyczek konsumenckich przygotowują takie dokumenty i podpisanie umowy przez pożyczkobiorcę jest elementem wiążącym klienta z parabankiem.

Umowa jest źródłem wiarygodnych informacji o danej usłudze i przed jej podpisaniem należy skrupulatnie sprawdzić każdy jej podpunkt, tak aby być pewnym, że to oferta, która spełnia nasze wymogi. W przypadku gdy czytając umowę nie jesteśmy w stanie jasno określić jakiegokolwiek warunku, doradca ma w obowiązku wytłumaczyć nam tą kwestię, tak by była ona dla nas klarowna i zrozumiała.

Najważniejsze elementy na jakie musimy zwrócić szczególną uwagę to:

 • Oprocentowanie pożyczki.
 • Prowizja lub marża za udzielenie zobowiązania.
 • Dodatkowe koszta min. wizyty pracowników firmy w naszym domu lub wiadomości przypominające o terminie spłaty.
 • Termin spłaty oraz warunki w jakich raty mają trafiać na konto pożyczkodawcy (raty miesięczne lub tygodniowe).
 • Możliwość wcześniejszej spłaty długu.

Sprawdzając wszystkie te informacje, możemy być pewni, że nie zostaniemy zaskoczeni w trakcie spłacania pożyczki i znamy doskonale warunki, jakie obowiązują nas w trakcie korzystania z usługi parabanku. Wiele osób zapomina o szczegółowej analizie umowy i ich negatywne emocje w związku z pożyczkami pozabankowymi wiąże się z tym, że nie byli świadomi na co dokładnie się decydują.

Pożyczka pozabankowa - kto z niej skorzysta

Pożyczka na dowolny już od kilku lat jest bardzo popularna wśród Polaków. Dowodem na to mogą być kolejne placówki otwierane nawet w niewielkich miastach. Chęć zdobycia potrzebnych środków jest często tak duża, że nie przykładamy uwagi do tego ile będzie nas kosztować przywilej otrzymania gotówki od ręki. Wielokrotnie koszt zadłużenia jest wyższy niż ten związany z kredytami w bankach. Pomimo tego, pożyczki wciąż są atrakcyjne gdy szukamy niewielkiego wsparcia finansowego i będziemy w stanie uregulować opłaty w terminie. Pożyczka w parabanku to także jedyna opcja zdobycia gotówki dla osób, które otrzymują odmowną decyzję w tradycyjnych bankach. Bez względu na to, dlaczego szukamy pomocy finansowej musimy być pewni, że usługa z jakiej skorzystamy nie zaszkodzi naszemu domowemu budżetowi.

Udostępnij poradę

Komentarze 2

 • Jucek
  2015-07-02 10:04:37
  Pozabankowych nie ma co brać, są tragiczne. Zazwyczaj oprocentowanie jest mega wysokie..
 • Maszny
  2015-06-19 09:09:55
  Trzeba się znać trochę zanim weźmie się pożyczkę w parabanku, osobiście tego odradzam. Ale poradnik dobry