Obecne ramy finansowe Europy, Horyzont 2020, wkrótce się kończą. Jego miejsce zajmie program Horyzont Europa . Po raz kolejny nastąpi zmiana w społeczeństwie europejskim. A duży procent tej zmiany jest zawsze napędzany przez czynniki ekonomiczne. W szczególności statystyki przedstawione przez OECD w odniesieniu do przedsiębiorstw pokazują, że 42% cywilnych działań badawczo-rozwojowych jest wykonywanych przez 200 przedsiębiorstw wielonarodowych, Z drugiej strony, działania badawczo-rozwojowe inicjowane przez rząd stanowią tylko 37% w ramach finansowych UE.

Ta statystyka dała bardzo wyraźny obraz tego, jak europejskie rządy podchodzą do przemysłu po kryzysie finansowym z 2008 roku . Co może nie wydawać się zbyt dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że Unia Europejska zawsze zachęcała przemysł do aktywnego angażowania się w działania badawczo-rozwojowe, niekoniecznie pod rządową obserwacją i kontrolą.

Wzrost działań badawczo-rozwojowych firm międzynarodowych dowodzi jednak, że rządy europejskie nie wydają wystarczająco dużo na prowadzenie badań we własnym zakresie. Jednocześnie "prywatne badania i rozwój" często sprawiają kłopoty, ponieważ nie ma autorytetów monitorujących te procesy. Oznacza to, że eksperymenty są prowadzone bez nadzoru do tego stopnia, że mogą powodować zakłócenia w życiu publicznym. Tak więc problem, do pewnego momentu, pozostaje i pojawia się nowe pytanie. Jaka jest rola, którą rządy odgrywają w badaniach i rozwoju przemysłu? Czy rola ta powinna stać się bardziej kontrolująca działania badawczo-rozwojowe?

Ramy europejskie

Europejskie ramy finansowe zawsze odgrywały ważną rolę w działaniach badawczo-rozwojowych podejmowanych na całym obszarze europejskim. Ramy te są sposobem na podział budżetu na badania i rozwój, zapewnianego przez UE. Kiedy przemysł prowadzi działania badawczo-rozwojowe w ramach UE, musi przestrzegać zasad europejskich i stosować się do przepisów kontrolujących te działania.

Zawsze był to dla UE sposób na monitorowanie badań oraz prowadzenie i zlecanie właściwych działań. Wszystko zaczęło się w 1980 roku, w ramach pierwszych europejskich ram na rzecz badań i rozwoju, i trwa do dziś. Horyzont Europa, kolejne ramy finansowe UE, będzie nowym programem, w ramach którego przemysł będzie współpracował z UE i posuwał swoje badania o krok dalej.

Polityki europejskie dotyczące ram finansowych zawsze się zmieniają, ale w większości pozostają takie same. Jeśli chodzi o program " Horyzont Europa", polityka nie ulegnie dużym zmianom. Zmieni się natomiast proces i sposób prowadzenia badań? UE eksperymentuje obecnie z nowymi narzędziami, które rozruszają branżę. Nowy program "blended finance" stworzy mieszankę dotacji, pożyczek i kapitału własnego. We współpracy z Europejskim Bankiem i Funduszem Inwestycyjnym będą miały miejsce nowe inwestycje.

Działania te będą skoncentrowane na konkretnych dziedzinach, które są uważane za najważniejsze w tej chwili.Misje" takie jak leczenie raka są głównym polem, na którym w przyszłości powstanie partnerstwo prywatno-publiczne.

Przemysł i program "Horyzont Europa

W szczególności uwaga polityczna programu Horyzont Europa skupia się na pobudzaniu rozwoju MŚP oraz wspieraniu badań podstawowych. Jednak wśród polityków europejskich wciąż trwa dyskusja, czy wielkie międzynarodowe koncerny powinny w ogóle otrzymywać jakiekolwiek środki na badania! Uważają oni, że finansowanie europejskie nie tylko pomoże w rozwoju nowych badań. Pomoże także w rozwoju europejskich MŚP.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż istnieje wiele spekulacji dotyczących europejskiego przemysłu (zarówno MŚP, jak i dużych firm) i polityki Horizon Europe, przyszłość nadal pozostaje niepewna. Nic nie zostało jeszcze zweryfikowane i nadal prowadzone są dyskusje. Minęło już kilka miesięcy od oficjalnego ogłoszenia programu, a my wciąż nie wiemy, jak będzie funkcjonować współpraca badawczo-rozwojowa między przemysłem a ramami UE. Nadal nie ma ogłoszenia dotyczącego tematów, na których skupi się program, ani kwoty pieniędzy, które będą dostępne. W oparciu o dotychczasowe informacje jest bardzo mało prawdopodobne, że uzyskamy te odpowiedzi znacznie później niż w tym roku, a jest to najwcześniejszy możliwy termin.

Co jest powodem tej niepewności? Czy jest to problem budżetowy? Czy Europa nie chce międzynarodowych firm w ramach programu " Horyzont Europa"? Czy budżet będzie przeznaczony tylko dla firm europejskich? Jest tak wiele spekulacji i tak wiele błędnych informacji. Aby to się skończyło, Bruksela musi szybko udzielić właściwych odpowiedzi. Na wynik trzeba jeszcze poczekać!